Praktyczny E-Marketing

E-Marketing | E-Biznes | E-Commerce | Pozycjonowanie | Zarabianie w Internecie

24 września 2011

Jak Założyć Bloga Na Wordpressie?

Jedną z najlepszych form marketingu internetowego w obecnych czasach i prowadzenia ebiznesu, jest prowadzenie bloga. Blog ma wiele zalet, których nie posiada storna internetowa:
  •  pozwala na budowanie relacji z czytelnikami
  •  częste publikowanie wpisów na dany temat, czyni Cię ekspertem w oczach czytelników
  •  często aktualizowany blog dostaje znacznie lepszą pozycję w Googlach, niż statyczna strona
  •  wpisy na blogu mogą być nieco mniej oficjalne niż na stronie, nie muszą mieć typowej formy artykułu, mogą być znacznie krótsze i mniej osób zwraca uwagę na poprawność stylistyczną i gramatyczną bloga
  •  publikowanie nowych wpisów na blogu jest banalnie proste i szybkie, nawet poprzez wysłanie maila na specjalny adres, z którego system sam tworzy nowy wpis
  •  nowe wpisy możesz publikować w dowolnym miejscu na świecie, wystarczy Ci Internet i przeglądarka internetowa
  • i wiele innych zalet, których nie sposób wymienić
Dlaczego Wordpress?

Jest wiele systemów do blogowania, tak jak ten (Blogger). Jednak Wordpress jest polecany przez większość ekspertów i stanowi najpopularniejszy system na świecie. A to za sprawą kilku jego cech:

  • do Wordrpessa są dostępne tysiące wtyczek, czyli aplikacji rozszerzających jego funkcjonalność (tak jak rozszerzenia i pluginy do Mozilli)
  • do Wordpressa jest dostępnych tysiące tematów, czyli szat graficznych. Zarówno darmowych, jak i bardzo profesjonalnych – płatnych
  • Wordpress łatwo jest pozycjonować, jest przyjazny dla wyszukiwarek a niektóre wtyczki jeszcze bardziej to ułatwiają
  • na Wordpressie możesz postawić dowolną stronę internetową, która wcale może nie wyglądać jak blog!
  • Wordpressa możesz wykorzystać jako strony udostępniającej płatne treści, np. w formie kursów internetowych
  • Wordpress.org ma największe na świecie forum wzajemnego wsparcia, gdzie znajdziesz rozwiązanie każdego problemu z tym programem oraz miliony porad i ciekawostek, jak efektywniej z niego korzystać
  • itd.
Ten blog powstał na Bloggerze, natomiast większość z nich mam właśnie na Wordpressie (zobacz przykład.: eBiznes Rewolucja).

Tak więc zachęcam Cię do utworzenia swojego pierwszego bloga właśnie na Wordpressie. Poniżej w kilku prostych krokach powiem, jak to zrobić.

Uwaga: przewodnik ten dotyczy Wordpressa na własnym serwerze, dostępnego pod adresem www.wordpress.org. Jest jeszcze jego druga wersja, która działa na serwerach tej firmy. Znajdziesz ją pod adresem www.wordpress.com Jednak do profesjonalnych celów, takich jak rozwijanie swojego ebiznesu, zachęcam do korzystania z pierwszej wersji.

Krok 1. Przygotowanie
a) Serwer
Aby założyć bloga na własnym serwerze, trzeba go najpierw wykupić. Dokładnie, potrzebujesz wykupić miejsce na serwerze  w firmie hostingowej. Do zainstalowania wordpressa potrzebny jest serwer, który posiada:
  • PHP wersja 4.2 lub wyższa
  • MySQLwerjsa 4.0 lub wyższa
  • Możliwość uruchomienia mod_rewrite
Najlepiej, jeśli o hosting zapytasz kogoś zaufanego, kto pomoże ci wybrać najlepszą firmę. Sam korzystam z usług czterech firm: Home.pl OVH.pl, Niebieski.net i Linuxpl.com. Na początek polecam tą ostania, jako najtańszą i dosyć dobrą, z łatwym, intuicyjnym panelem administracyjnym.

Kiedy będziesz miał już hosting, musisz zalogować się do konta i utworzyć bazę danych. Znajdziesz ją w zakładce „MySQL”, „bazy”, „bazy danych”, „zarządzanie MySQL” lub temu podobnej. Tworzenie bazy (pomimo, że brzmi skomplikowanie) jest bardzo proste i ogranicza się do wpisania nazwy (może być dowolna) i kliknięciu „utwórz”. Następnie zapisz: nazwę bazy, nazwę użytkownika (administracyjnego), hasło oraz lokalizację (host) bazy (często będzie to „loalhost”).

b) domena
Kolejnym krokiem, do którego wcześniej powinieneś być przygotowany, jest zakupienie domeny. Czyli adresu internetowego, pod którym będzie blog. Przykład: www.TwojaNazwaBloga.com Domenę najczęściej możesz kupić w firmie, w której masz hosting. To ułatwia zmianę adresów DNS.

Jeśli masz już domenę ale w innej firmie niż serwer, trzeba ustawić adresy DNS. To namiary na fizyczne miejsce w internecie (serwer), gdzie będzie się znajdował Twój blog. Dokładne instrukcje jak to zrobić, poznasz w pomocy Twojej firmy oferującej domeny lub w razie problemów zapytasz o to obsługę.

c) klient FTP
To kolejne słowo, które może być obce, jeśli dopiero zaczynasz w ebiznesie. A jest to zwykły, prosty program który pozwala na łączenie się z Twoim serwerem i kopiowanie plików z Twojego dysku, na serwer. Osobiście korzystam z File Zilli, a wcześniej używałem też FireFTP - wtyczki do Firefoxa. Praca w tym programie ogranicza się do:
  • wpisania danych dostępowych do serwera: adres, nazwa użytkownika i hasło
  • kliknięcia „połącz”
  • przeciągnięcia i upuszczenia plików, które chcesz skopiować na serwer (czasem trzeba będzie wybrać odpowiedni katalog, np. www lub public_html)
  • rozłączenia się

Krok 2. Instalacja Wordpress

a) pobranie plików
Na początku trzeba pobrać aktualną wersję bloga. Znajdziesz ją tutaj: http://pl.wordpress.org/ (wersja polska) lub tutaj: http://wordpress.org/download/ (wersja angielsko-języczna).

Na w/w stronach pobierzesz folder z plikami, spakowany do formatu zip. Aby go rozpakować, potrzebujesz programu WinZip, WinRar, lub darowego 7zip. Być może ten, lub któryś z podobnych programów masz już zainstalowany. W nowszych wersjach Widowsa (Vista, Win7) masz taką opcję wbudowaną w system. Wystarczy kliknąć prawym klawiszem i z menu wybrać opcję: Wyodrębnij wszystkie…

b) zmiana pliku Config.php
Gdy rozpakujesz już paczkę z Wordpressem, trzeba wprowadzić drobne zmiany do jednego z plików.
  • Wyszukaj w katalogu głównym pliku wp-config-sample.php i zamień nazwę na wp-config.php (usuń ‘sample’)
  • Otwórz ten plik i wprowadź dane swojej bazy danych
define(`DB_NAME`, `moja_1_baza`);    // Tutaj wpisz nazwę bazy, którą utworzyłeś w 1 kroku<br />
define(`DB_USER`, `adam`);     // Tutaj wpisz nazwę użytkownika bazy danych<br />
define(`DB_PASSWORD`, `to!jest@moj#pierw$zy123blog`); Tutaj wpisz hasło<br />
define(`DB_HOST`, `localhost`);    // Tutaj na ogół nie trzeba nic zmieniać, chyba, że Twój adres bazy danych jest inny
  • W linijce 15 upewnij się, czy jest skrót języka, w którym prowadzisz bloga:
define (`WPLANG`, `pl`); //czasem brakuje pl’ki lub innego skrótu, jeśli piszesz w innym języku
c) wgranie na serwer
Po dokonaniu powyższych zmian, łączysz się z serwerem za pomocą klienta FTP i kopiujesz wszystkie pliki i foldery.
Gdy wszystkie pliki już skopiujesz, zamknij klienta ftp i w przeglądarce internetowej wpisz adres: http://NazwaTwojegoBloga.com/wp-admin/install.php

Otworzy się okno instalatora. Teraz wystarczy już wpisać takie rzeczy, jak nazwę bloga, adres email, login i możesz się zalogować. Pamiętaj, aby po instalacji zalogować się do bloga i w zakładce „autorzy” i „twój profil” zmienić hasło.

W kolejnym artykule podam kilka wskazówek, jak ulepszyć bloga oraz co zrobić, po zalogowaniu.Podpowiem też, jak za pomocą bloga prowadzić dochodowy ebiznes.

Pozdrawiam,
Marcin Kijak

1 komentarz:

  1. Jeżeli chodzi o Wordpressa to polecam, to na prawdę funkcjonalny i profesjonalny system. A jak ktoś nie chce się bawić w instalowanie skryptu na serwerze, może za darmo założyć bloga na blov.pl - ten portal oferuje blogi oparte właśnie na Wordpressie ;)

    OdpowiedzUsuń